Каква е разликата в самоиронията и в критиката?
В рамките на седмица попадам на две големи статии, посветени на социализма в България и на Руското влияние върху развитието на държавата ни. И двете статии са много добри журналистически материали, интересни за четене, написани качествено, интелигентно, информативно и увлекателно.
Но въпреки сходните теми, тонът им е различен.
Едната статия е на Петър Табов и Алексей Лазаров за в-к Капитал: Как щеше да изглежда България сега, ако социализмът беше оцелял
Докато четох статията на в-к Капитал иронично се усмихвах, защото авторите й представят една хипотетична (и не до там) ситуация, обвързана с миналото ни. Но във френската статия думите са много по-груби и стряскащи, защото зад тях стои мнението на външния наблюдател (френския журналист Франсоа Отер), дошъл от чужда културна следа и откриващ силните разлики между европейското и социалистическото. Ето и началото на статията на мосю Отер:
България влезе в Европейския съюз през 2007 г, но не успява да се освободи от хватката на бившия голям комунистически брат. Битието, начинът на живот и търговията напомнят за Русия. Това отчайва дипломатите от старата Европа, които работят на място.
Сравняването на две култури винаги поражда шокове. Но само така се случва истинското самоопознаване.Животът, продължил по законите на соца, щеше да (из)роди една полупазарно общество, което в някаква степен имитира екстрите на западните държави, но те щяха да бъдат белязани от една специфична мърлявщина - комбинация от лична небрежност и изначално заложена неефективност на цялата система. Не е кой знае колко различно от сега, но все пак.
И въпреки разликите между самоиронията и критиката, то и в двата случая ефектът може да бъде позитивен - стига да се извлекат поуки.
Добри статии (препоръчвам ви ги), силни мисли, плашещи факти. И чужди, и наши се опитват да ни кажат, че може би вече е време да се преборим с онези неща, които ни пречат и ни спират да бъдем част от европейското.
P.S. Първоначалното заглавие на материала беше "Соц. имиджът на България", но в последствие прецених, че трябва да се оттървем дори и от клишето в писането за соца.
P.S. Първоначалното заглавие на материала беше "Соц. имиджът на България", но в последствие прецених, че трябва да се оттървем дори и от клишето в писането за соца.
много се дразня когато вкарват България в клишета, без свястна обосновка... от статията излиза, че България е руският модел в ЕС, защото нямало правосъдие...
/offtopic
Забелязах, че докато браузвам блога ти ми искаше browse prompt, желаещ от мен да въведа юзърнейм и парола (предполагаемо за туитър акаунта ми, съдейки по съобщенията).
Ако беше нещо, полезно само за теб, ОК, но така го виждат всички посетители :)
Прегледай някой widget сигурно ти прави проблема! :)
@ legrandelf
Мерси много, че ми каза, наистина има нещо сбъркано с тази опция на Twitter. ;)